System edukacji w Danii – co warto wiedzieć?

Czy wiesz, jak wygląda system edukacji w Danii? Kraje skandynawskie wyróżniają się na tle innych państw fantastycznym, pełnym kreatywności i szacunku do dziecka szkolnictwem. Dziś skupimy się na Danii. Oświata w tym kraju wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce, ma jednak wiele podobieństw ze Szwecją i Norwegią. Nawet jeżeli nie planujesz przeprowadzki, nasz artykuł powinien Cię zaciekawić. Zobacz, jak wygląda szkoła w Danii!

Jak wygląda szkolnictwo w Danii?

W Danii rodzice uczniów mają większą swobodę w podejmowaniu decyzji o sposobie nauczania swojego dziecka. W kraju nie ma obowiązku szkolnego, istnieje jednak obowiązek nauki, który obejmuje wszystkie dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Czy w takim razie edukacja domowa zyskuje na popularności? Okazuje się, że nie! Nadal zdecydowana większość Duńczyków chętnie posyła swoje pociechy do szkół publicznych, a to może tylko świadczyć o wysokiej jakości szkolnictwa w Danii.

Duńczycy uchodzą za jeden z najbardziej zadowolonych i szczęśliwych narodów. A jak mawia polskie przysłowie: czym skorupka za młodu… No właśnie – zakłada się, że to już w okresie szkolnym dzieci uczone są zupełnie innego podejścia do życia. W duńskich szkołach uczniowie nie stresują się ocenami i nie wracają ze stosem prac domowych. W rankingu z 2019 roku stworzonym przez UN`s Human Development Index system szkolnictwa w Danii zajął zaszczytne miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych na świecie.

Nauka w Danii płynie pod znakiem kreatywnego rozwoju. Uczniowie nie przejmują się wynikami. Do siódmej klasy szkoły podstawowej oceny są wyłącznie opisowe. To nauczyciel bacznie obserwuje dziecko – wspiera jego zdolności i mocne strony, a jeżeli widzi, że uczeń z jakimś przedmiotem lub dziedziną radzi sobie trochę gorzej, pomaga mu poprawić wyniki, sugerując np. udział w zajęciach wyrównawczych.

Szkoła w Danii zapewnia wszystkie podręczniki i pomoce naukowe. Dla porównania – w Polsce bezpłatne pomoce naukowe dla dzieci w klasach od 1 do 3 wprowadzone zostały dopiero niedawno.

System ocen i etapy edukacji

W duńskich szkołach, przez pierwsze lata, tj. do VII klasy, dzieci otrzymują oceny opisowe. W kolejnych latach kształcenia zaczyna obowiązywać już skala ocen. Ma ona siedem stopni i jest stosowana zarówno w szkołach podstawowych, średnich, jak i na uczelniach wyższych. Skala ocen wygląda następująco:

  • -3 – najgorsza, nieakceptowalna ocena
  • 00
  • 02
  • 4
  • 7
  • 10
  • 12 – najlepsza ocena, odpowiednik polskiego celującego

System edukacji w Danii zdecydowanie różni się od polskiego szkolnictwa. Okres nauki może być długi i zależy wyłącznie od chęci młodzieży do kontynuowania nauki. W Danii obowiązek nauki trwa do czasu ukończenia 16 roku życia. W tym wieku nastolatek decyduje, czy chce dalej się kształcić, czy np. zająć się pracą (za zgodą opiekunów). Szkoła w Danii ma 4 etapy, z czego okres szkoły średniej dzieli się na dwie części (stopień I i stopień II). 

  • Børnehaveklasse, czyli odpowiednik zerówki, zapisywane są do niej dzieci, które ukończyły 6 rok życia.
  • Folkeskole – podstawówka, szkoła średnia I stopnia – uczęszczają do niej dzieci w wieku od 7 do 16 lat.

Ważne jest to, że skład klas børnehaveklasse i folkeskole co do zasady pozostaje niezmienny, a lekcje prowadzi jeden nauczyciel. W Polsce jeden wychowawca prowadzi klasy od 1 do 3, a przez kolejne lata nauki dzieci mają wielu nauczycieli – każdy od innego przedmiotu.

  • Gymnasium – szkoła średnia II stopnia 
  • Opcjonalnie dla absolwentów szkoły średniej II stopnia – studia wyższe.

Po zakończeniu podstawówki młodzież może zdecydować się, czy idzie do placówki o profilu ogólnym, czy do szkoły zawodowej (podobnie jest w Polsce). Z tym że w Danii istnieje wiele opcji wyboru. Mogą być to szkoły dwuletnie, trzyletnie lub szkoły o profilu łączącym naukę ogólną z zawodową. Wybór szkoły średniej może odnosić się również do jej profilu. W Danii funkcjonują uczelnie handlowe, o profilu technicznym i ścisłym, a także szkoły tzw. studenterkursus, dzięki którym maturę można otrzymać już po dwóch latach nauki i pozytywnym zdaniu testów.

System szkolnictwa w Danii a przerwy od nauki

W Polsce, z początkiem września, wszyscy uczniowie szkół publicznych i prywatnych maszerują do placówek na oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego. W Danii rok szkolny nie zaczyna się we wrześniu, a w sierpniu! Zajęcia kończą się natomiast w czerwcu. Przerwy od nauki to: 6 tygodni wakacji, ferie jesienne, zimowe i przerwa wielkanocna.

Szkoła w Danii – przedmioty

Szkolnictwo w Danii dzieli się na bloki: nauki humanistyczne, nauki ścisłe i kształcenie praktyczne i artystyczne. W ramach tych bloków dzieci realizują podstawę programową z przedmiotów przypisanych do każdego z bloków. Tym, co zasługuje na dużą uwagę, jest ogrom dodatkowych zajęć dla dzieci, które są organizowane przez szkołę i w zdecydowanej większości są nieodpłatne. W ten sposób uczniowie zachęcani są do rozwijania swoich zainteresowań.

Chociaż są przeciwnicy i zwolennicy skandynawskiego systemu edukacji, rokroczne wygrane w ogólnoświatowych badaniach na najbardziej szczęśliwy naród i najlepszą szkołę nie mogą kłamać! Leśne przedszkola, podążanie za potrzebami uczniów, obustronny szacunek, brak stresujących ocen w pierwszych latach szkoły – to przepis na edukacyjny sukces.

Mieszkasz w Skandynawii i planujesz nauczyć się języka od podstaw? A może potrzebne jest Ci tylko doszlifowanie posiadanych już umiejętności? Zachęcamy do sprawdzenia oferty MESTER. Do naszych specjalizacji zaliczamy języki skandynawskie. Jeżeli interesuje Cię nauka duńskiego, sprawdź: