Od czego zacząć naukę duńskiego?

Nauka nowego języka obcego zawsze stanowi wyzwanie. Szczególnie jeśli chcemy uczyć się samodzielnie. A od czego zacząć naukę duńskiego? Jest na to kilka sposobów, o których przeczytasz poniżej.

Książki:

Na początek warto zacząć od kupna książek i podręczników. Do nauki gramatyki przyda Ci się Troll 1 oraz Troll 2. Podręczniki dla początkujących to: Aktivt Dansk oraz På vej til dansk. Na naszych kursach zapewniamy wszystkie potrzebne materiały, więc nie musisz dodatkowo kupować książek!

Filmiki:

Ważne jest też osłuchiwanie się, więc koniecznie zadbaj o to, żeby mieć możliwość przesłuchania tekstów. Na naszym YouTubie znajdziesz cykl Nauka duńskiego od podstaw. Koniecznie zajrzyj i powtarzaj za lektorem, bo wymowa sama się nie wykształtuje 😉

Na YouTube przedstawiamy również sposoby na naukę duńskiego w tym filmiku.

Są to:

  • Mówienie do siebie na głos
  • Osłuchiwanie się
  • Fiszki – do tworzenia własnych zestawów do nauki przyda Ci się strona lub aplikacja Quizlet
  • Immersja językowa – otaczanie się językiem w sytuacjach dnia codziennego
  • Kursy

Wymowa:

W języku duńskim kluczowa jest oczywiście wymowa. Do sprawdzania wymowy pojedynczych słówek przyda się strona Ordnet.dk. Znajdziesz tu również rodzaj danego rzeczownika, formy czasownika i przymiotnika, a także definicję słówek po duńsku.

Internet:

Jeśli chodzi o źródła internetowe, to ciekawą stronką jest Dansk Her og Nu. Znajdziesz na niej działy tematyczne od poziomu początkującego, sprawdzisz wymowę oraz swoją wiedzę w ćwiczeniach.

Na stronie duńskiego nadawcy państwowego DR.DK dostępne są również materiały do nauki na różnych poziomach nauczania: tematy dla podstawówki (od których warto zacząć), dla liceów, czy nawet dla studentów. Aby uzyskać dostęp do materiałów, trzeba się zalogować. Na DR.DK znajduje się również wiele filmików. Na początek polecamy oglądać bajki i programy dla dzieci, ze względu na łatwiejsze słownictwo.

Możesz zajrzeć też do tego wpisu na naszym blogu.

Mamy nadzieję, że ten wpis podpowiedział Ci, od czego zacząć naukę duńskiego. Zapraszamy do dołączenia do naszej grupy na FB Nauka Duńskiego oraz zajrzenia na Instagrama, gdzie niedawno prezentowaliśmy sposoby na naukę duńskiego. Zapisz się również na kurs, jeśli chcesz by twoje postępy w nauce były jak najlepsze!

Kategorie wpisów