Szwedzkie lagom

Hejsan! Dzisiejszy post dotyczy jednego z pozoru nieznacznego szwedzkiego słówka, które jednak jest w języku bardzo ważne, a dla wielu jest wręcz uosobieniem szwedzkości. Chodzi oczywiście o szwedzkie lagom – co kryje się za tym pojęciem? O tym przeczytacie poniżej!

Lagom to idiomatyczne słówko znaczące mniej więcej tyle, co „w sam raz”, „odpowiednią ilość”. Może ono w zasadzie dotyczyć praktycznie wszystkiego – możemy więc powiedzieć na przykład:

  • Jag tjänar lagom mycket – zarabiam ”w sam raz” dużo
  • Jag kom lagom för att se början på filmen – przyszedłem „w sam raz”, żeby zobaczyć początek filmu
  • Maten är lagom saltad – jedzenie jest ”w sam raz” posolone

Jest to więc całkiem uniwersalne słowo, ale dlaczego w zasadzie jest aż tak popularne? Bywa postrzegane jako odzwierciedlenie mentalności i aspiracji Szwedów, dla których kluczową rolę odgrywają umiar i zadowolenie z małych rzeczy. Widać to w wielu obszarach życia, na przykład w stosunku do pieniędzy. Oczywiście jest to uproszczony obraz, każdy w końcu jest inny, ale aspiracją dla wielu niekoniecznie jest dorobienie się ogromnego bogactwa – większości wystarczy, żeby pieniędzy było „lagom” do dostatniego, spokojnego życia.

Kultura pracy jest kolejnym dobrym przykładem. W Szwecji niekoniecznie pozytywnie patrzy się na siedzenie przy biurku i pracowanie wiele godzin z rzędu. W końcu fika musi być! Dla wielu przerwy na kawę i coś słodkiego to w pracy świętość, bez której się nie obędą. Nie chodzi oczywiście o to, żeby się lenić, ale pracować też trzeba „lagom”.

Szwedzkie lagom nie polega jednak tylko na dbaniu o siebie. Ważne jest, żeby każdy miał odpowiednie warunki do życia i funkcjonowania. Jest to idea widoczna przecież w całym w szwedzkim społeczeństwie – z jednej strony stosunkowo wysokie podatki, a z drugiej rozbudowane świadczenia społeczne.

Teraz szwedzkie lagom już chyba nie ma przed Wami tajemnic! Na koniec tradycyjnie zapraszam na mesterowego Instagrama i bloga po więcej skandynawskiego contentu.

A na mesterowym Youtubie już niedługo wleci odcinek, w którym trochę więcej mówię o mentalności Szwedów i zastanawiam się, czy faktycznie są tacy „lagom”. Jeśli to dla Was ciekawy temat, wpadajcie koniecznie!

Polecane wpisy

Chcesz się dowiedzieć jakie są środki transportu po norwesku? Przeczytaj nasz najnowszy wpis, dzięki któremu poznasz słownictwo związane z transportem w Norwegii.

Kategorie wpisów