Szwedzkie zaimki dzierżawcze

Szwedzkie zaimki dzierżawcze

Dawno na blogu nie było szwedzkiej gramatyki, więc dziś szwedzkie zaimki dzierżawcze, czyli słówka, które służą do określania przynależności.

Hej! Dawno na blogu nie było szwedzkiej gramatyki, także dzisiaj właśnie tym się zajmiemy – temat przede wszystkim dla początkujących, ale i bardziej zaawansowani mogą sobie trochę przypomnieć 🙂 A są nim szwedzkie zaimki dzierżawcze, czyli słówka, które stoją przed rzeczownikiem i służą do określania przynależności. W liczbie pojedynczej wyglądają w szwedzkim tak:

  • 1. osoba – min/mitt/mina (mój)
  • 2. osoba – din/ditt/dina (twój)
  • 3. osoba – hans (jego), hennes (jej), dess (jego – nie o ludziach)

Co ważne, w 1. i 2. osobie zaimki odmieniają się w zależności od rodzaju i liczby rzeczownika, który po nich stoi! Przed rzeczownikami z rodzajnikiem en użyjemy zaimka min albo din, np. min bil – moje auto, din pojkvän – twój chłopak. Przed rzeczownikami z rodzajnikiem ett powiemy już mitt lub ditt, np. mitt hus – mój dom, ditt namn – twoje imię. W liczbie mnogiej, już niezależnie od rodzajnika, użyjemy słówek mina oraz dina, np. mina bilar – moje auta, dina äpplen – twoje jabłka.

Nieco inaczej jest w 3. osobie – tam nie musimy martwić się o rodzajnik, ale mamy osobny zaimek męski – hans, np. hans barn, czyli jego dziecko – oraz żeński – hennes, np. hennes man, czyli jej mąż. Są to zaimki „zarezerwowane” dla ludzi, a kiedy mówimy o zwierzętach, przedmiotach itp., użyjemy z kolei zaimka dess, np. zamiast hundens matte – pani psa – możemy powiedzieć dess matte, czyli jego pani.

A szwedzkie zaimki dzierżawcze w liczbie mnogiej to:
  • 1. osoba – vår/vårt/våra (nasz)
  • 2. osoba – er/ert/era (wasz)
  • 3. osoba – deras (ich)

Znowu w 1. i 2. osobie te zaimki się więc odmieniają, powiemy więc np. vår kompis – nasz kolega, czy er katt – wasz kot, ale vårt jobb – nasza praca, czy ert barn – wasze dziecko. W liczbie mnogiej dodajemy do zaimków końcówkę -a, np. våra pengar – nasze pieniędze, era möbler – wasze meble. 3. osoba liczby mnogiej jest nieodmienna, więc tutaj nie trzeba wiele kombinować 🙂 Powiemy więc np. deras lägenhet – ich mieszkanie, deras hus – ich dom, deras växter – ich rośliny itp.

Mam nadzieję, że teraz szwedzkie zaimki dzierżawcze nie mają już przed Tobą tajemnic! Zdradzę przy okazji, że temat zaimków będziemy kontynuować na blogu w przyszłym tygodniu, także wpadaj też w przyszły piątek. A po jeszcze więcej szwedzkiego – gramatyki i nie tylko – zapraszam na naszą grupę na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *