Ważni w literaturze – Astrid Lindgren

Nasz nowy cykl, w którym prezentujemy ważnych pisarzy i twórców literackich rozpoczynamy od Astrid Lindgren, szwedzkiej autorki literatury dziecięcej.

Urodziła się 14 listopada 1907 roku w Vimmerby, a zmarła 28 stycznia 2002 w Sztokholmie. Jej najbardziej znane książki dla dzieci to oczywiście Pippi Pończoszanka (pierwszy tytuł Fizia Pończoszanka) (szw. Pippi Långstrump), Dzieci z Bullerbyn (szw. Alla vi barn i Bullerbyn), Bracia Lwie Serce (szw. Bröderna Lejonhjärta) czy Emil ze Smalandii (szw. Emil i Lönneberga).

Książki Astrid Lindgren zostały przetłumaczone na 104 języki, wiele z nich zostało także sfilmowanych. Za swoją twórczość została nagrodzona wieloma nagrodami zarówno w Szwecji, jak i poza jej granicami, a uniwersytet w Linköping, Leicester oraz w Warszawie przyznał jej tytuł doctor honoris causa. W 2002 roku szwedzki rząd ustanowił nagrodę na cześć Astrid Lindgren – szw. Litteraturpriset till Astrid Lindgrens minne. Nagroda przyznawana
jest co roku i wynosi 5 milionów szwedzkich koron.

Oprócz literatury dziecięcej pisała także teksty piosnek i scenariusze, a także zabierała głos w różnych debatach, dotyczących ważnych spraw społecznych. Zawsze stała po stronie dzieci i sprzeciwiała się kategorycznie jakiejkolwiek przemocy w domu i aktywnie działała na rzecz poprawy sytuacji dzieci w społeczeństwie. Bardzo krytycznie odnosiła się także do elektrowni atomowej widząc w niej zagrożenie dla przyszłych pokoleń. Działała także na rzecz praw zwierząt i jej działania przyczyniły się do nowelizacji ustawy o traktowaniu zwierząt domowych.

Trzy ciekawostki, których na pewno nie wiecie o Astrid Lindgren.

  1. W 1996 roku zgodziła się, aby Rosyjska Akademia Nauk nazwała jej imieniem asteroidę numer 3204.
  2. Imię Pippi Långstrump wymyśliła jej córka Karin, która cierpiąc na zapalenie płuc poprosiła mamę, aby ta opowiedziała jej o Pippi Långstrump.
  3. W wieku 17 lat obcięła swoje włosy na krótko. Była pierwszą dziewczyną w swoim mieście, która odważyła się na taki krok.

Asia Kozik

Kategorie wpisów