Ważni w literaturze – Astrid Lindgren
Nasz nowy cykl, w którym prezentujemy ważnych pisarzy i twórców literackich rozpoczynamy od Astrid Lindgren, szwedzkiej autorki literatury dziecięcej.
Urodziła się 14 listopada 1907 roku w Vimmerby, a zmarła 28 stycznia 2002 w Sztokholmie. Jej najbardziej znane książki dla dzieci to oczywiście Pippi Pończoszanka (pierwszy tytuł Fizia Pończoszanka) (szw. Pippi Långstrump), Dzieci z Bullerbyn (szw. Alla vi barn i Bullerbyn), Bracia Lwie Serce (szw. Bröderna Lejonhjärta) czy Emil ze Smalandii (szw. Emil i Lönneberga).
Książki Astrid Lindgren zostały przetłumaczone na 104 języki, wiele z nich zostało także sfilmowanych. Za swoją twórczość została nagrodzona wieloma nagrodami zarówno w Szwecji, jak i poza jej granicami, a uniwersytet w Linköping, Leicester oraz w Warszawie przyznał jej tytuł doctor honoris causa. W 2002 roku szwedzki rząd ustanowił nagrodę na cześć Astrid Lindgren – szw. Litteraturpriset till Astrid Lindgrens minne. Nagroda przyznawana
jest co roku i wynosi 5 milionów szwedzkich koron.
Oprócz literatury dziecięcej pisała także teksty piosnek i scenariusze, a także zabierała głos w różnych debatach, dotyczących ważnych spraw społecznych. Zawsze stała po stronie dzieci i sprzeciwiała się kategorycznie jakiejkolwiek przemocy w domu i aktywnie działała na rzecz poprawy sytuacji dzieci w społeczeństwie. Bardzo krytycznie odnosiła się także do elektrowni atomowej widząc w niej zagrożenie dla przyszłych pokoleń. Działała także na rzecz praw zwierząt i jej działania przyczyniły się do nowelizacji ustawy o traktowaniu zwierząt domowych.
Trzy ciekawostki, których na pewno nie wiecie o Astrid Lindgren.
- W 1996 roku zgodziła się, aby Rosyjska Akademia Nauk nazwała jej imieniem asteroidę numer 3204.
- Imię Pippi Långstrump wymyśliła jej córka Karin, która cierpiąc na zapalenie płuc poprosiła mamę, aby ta opowiedziała jej o Pippi Långstrump.
- W wieku 17 lat obcięła swoje włosy na krótko. Była pierwszą dziewczyną w swoim mieście, która odważyła się na taki krok.
Asia Kozik