Ważni w literaturze – Jo Nesbø

Wszyscy doskonale znamy sylwetkę autora kryminałów – Jo Nesbø, który zasłynął z serii o policjancie Harrym Hole. Otrzymał wiele nagród literackich, a jego książki przetłumaczono między innymi na angielski, czeski, duński, fiński, francuski, litewski, niderlandzki, niemiecki, polski, portugalski, rosyjski i szwedzki.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jo_Nesb%C3%B8


Dzisiaj jednak postanowiłam przybliżyć wam kilka faktów z życia pisarza, o których być może dotychczas nie słyszeliście.

 • Od 17 roku życia grał w klubie Molde FK, jednak z powodu urazu (zerwał więzadła) zmuszony był zrezygnować z zawodowej kariery piłkarskiej. Szczęście w nieszczęściu – dzięki temu możemy dzisiaj czytać jego powieści kryminalne.
 • Jo Nesbø od 1993 roku po dzień dzisiejszy śpiewa i pisze teksty dla poprockowego zespołu Di Derre. W zespole grał również jego brat – Knut Nesbø, który zmarł w 2013 roku. Di Derre możecie znaleźć na Spotify:
  https://open.spotify.com/artist/3xhyJwgAUGZSE162fJXRJY?si=VAjy_ZwIQB6bVOGBUWlqPw
 • Z wykształcenia jest ekonomistą, ukończył szkołę handlową w Bergen. Pracował jako makler giełdowy. Po roku czasu poczuł się wypalony, więc poleciał na urlop na drugi koniec globu – do Australii. Podczas lotu wymyślił fabułę swojej pierwszej powieści Człowiek nietoperz, której główny bohater – Harry Hole, tak jak on wylądował w Sydney, zabukował się w tym samym hotelu i nie mógł się przestawić ze względu na zmianę czasu.
 • Maszynopis wysłał pod pseudonimem Kim Erik Lokker, ponieważ nie chciał wykorzystywać swojego znanego nazwiska do promowania książki. Okazało się jednak, że żadna osoba z wydawnictwa nie słyszała o muzyku rockowym o nazwisku Nesbø. Dlatego ostatecznie porzucił ten pomysł.
 • Nesbø zamiłowanie do czytania książek odziedziczył po matce bibliotekarce, zaś po ojcu talent do opowiadania, gdyż to właśnie on przekazywał swoich synom rozmaite historie.
 • Poza pisaniem interesuje się także wspinaczką górską oraz grą w tenisa.
 • Nesbø często wyjeżdża, aby móc pisać. Tak, jak już zostało wspomniane jego pierwsza powieść Człowiek nietoperz powstała w Australii, zaś Karaluchy w Tajlandii. Akcja obu powieści dzieje się właśnie w tych krajach.
 • Zapewne wszyscy słyszeli o powieści Łowcy Głów spoza serii o Harrym Hole’u, która doczekała się ekranizacji i okazała się wielkim hitem kinowym. Środki z jej sprzedaży przekazane zostały na dofinansowywanie nauki czytania i pisania dzieci w krajach trzeciego świata przez Fundację Harry’ego Hole’a, którą pisarz założył specjalnie w tym celu. W filmie gra znakomity Aksel Hennie, gorąco zachęcam do obejrzenia! O fabule filmu możecie przeczytać między innymi tutaj: https://www.mester.pl/norweskie-filmy-polecajka/
 • Poza Łowcami głów nakręcono również Pierwszy śnieg, który jak początkowo mówiono miał być reżyserowany przez samego Martina Scorsese. Ostatecznie reżyserią zajął się Tomas Alfredson.
 • Oprócz kryminałów znany jest również z opowieści dla dzieci o ekscentrycznym profesorze – doktorze Proktorze, które początkowo zaczął pisać dla swojej córki. W Polsce wydaje je wydawnictwo Czarna Owieczka.
 • Ulubionymi książkami Nesbø są Lolita V. Nabokova oraz Pan K. Hamsuna.
 • Nesbø uwielbia Milesa Davisa, Jayhawks, Toma Waitsa oraz Teenage Fanclub.

Znacie inne ciekawe fakty z życia autora? Koniecznie dajcie znać!
Sylwia Nowak

Kategorie wpisów