Ważni w literaturze – Helle Helle

Tym razem mamy dla Was prawdziwą bombę! W dzisiejszym wpisie chcemy zbliżyć Was nieco do duńskiej kultury i dlatego przedstawimy sylwetkę i twórczość duńskiego pisarza. Jeśli jednak spodziewacie się sztandarowego H.C. Andersena, to musimy Was zawieść. Przed Wami współczesny literacki fenomen – autorka Helle Helle! Mamy nadzieję, że ten tekst spodoba się nie tylko fanom literatury.

Helle Helle jako jeden z największych prozaistów wskazuje w swoich tekstach na wielkie dramaty poprzez chłodny ton życia codziennego. Wprawdzie to studia zainspirowały ją do napisania swoich pierwszych nowel, jednak jej największy rozkwit dostrzegamy po pobycie w słynnej forfatterskolen Poula Boruma. To właśnie wtedy inspiruje się Ernestem Hemingwayem zaczynając pisać swoje teksty zgodnie z minimalistyczną tendencją. Poprzez krótkie nowelistyczne formy w lakoniczny i chłodny sposób opisuje prozaiczne życie swoich bohaterów. Pozostawiając niedopowiedziane kwestie daje czytelnikowi niezwykłą możliwość zaangażowania się w tekst. Helle Helle ukazuje tylko czubek góry lodowej, podczas gdy istota kryje się pod powierzchnią.

Autorka debiutuje w 1993 roku z Eksempler på liv – zestawem krótkich tekstów prozatorskich, które łączą się ze sobą tylko aluzyjnie. Porusza tutaj tematy egzystencji, tęsknoty i poszukiwania swojej własnej tożsamości.

W 2008 wydając książkę Ned til hundene po raz kolejny w mistrzowski sposób tworzy prozę codzienności przenosząc się na peryferia Danii ukazując przy tym jednocześnie tematykę bólu i bezsilności. To między innymi ta powieść została nominowana do Nordisk Råds Litteraturpris.

W swojej ostatniej powieści z 2018 roku obrazuje ciepłą relację matki z córką, która rozgrywa się na tle troski i cierpienia. W piękny a zarazem zabawny sposób tworzy najbardziej poruszającą powieść w swojej twórczości.

Książki Helle Helle zostały przetłumaczone na język norweski, szwedzki, niemiecki, estoński i czeski. Brak przekładu na język polski potraktujmy jako dużą motywację do nauki i przeczytania jej tekstów w oryginale!

Źródła:
https://litteratursiden.dk/index.php/forfattere/helle-helle
https://forfatterweb.dk/oversigt/zhelle00

Martyna Kaczmarska

Kategorie wpisów