Wielkanoc w Norwegii

Wielkanoc tuż tuż, więc dziś czeka na Was wpis o tym, jak wygląda Wielkanoc w Norwegii, jak świętują Norwegowie oraz jakie są norweskie tradycje związane z Wielkanocą.

Dla Norwegów wielkanocny okres świętowania rozpoczyna się wraz z początkiem Wielkiego Tygodnia, który w Norwegii nazywany jest Den stille uke. W Krainie Fiordów wolny dzień od pracy jest już w Wielki Czwartek (Skjærtorsdag) oraz Wielki Piątek (Langfredag).

Nad fiordami święta wielkanocne dla wielu osób to czas rodzinnych spotkań i podróży. Wycieczki na tzw. påskefjellet, czyli wielkanocne górskie wędrówki, jazda na nartach i spędzanie czasu w hyttach* stały się wielkanocną tradycją. Wielkanocnym wyprawom prawie zawsze towarzyszą pomarańcze, a także słynny norweski batonik Kvikk Lunsj. Statystycznie przeciętny Norweg zjada 3 wafelki Kvikk Lunsj w okresie świąt wielkanocnych, a łącznie 9 w ciągu całego roku! Więcej o norweskich słodyczach przeczytasz tutaj, natomiast na naszym Instagramie znajdziesz post z ciekawostkami na temat tej legendarnej norweskiej przekąski.

*hytta – norweski domek letniskowy

Poruszając temat Wielkanocy w Norwegii nie można pominąć påskekrim, czyli tradycji czytania i oglądania kryminałów! Zwyczaj ten istnieje od dawien dawna, a o jego historii możecie przeczytać tutaj. My z kolei o najbardziej popularnym pisarzu norweskich kryminałów, czyli Jo Nesbø pisaliśmy tutaj.

Na koniec mamy dla Was wielkanocne słownictwo:

Jeżeli interesuje Was temat pozostałych świąt w Norwegii, to zapraszamy do przeczytania poprzednich wpisów Boże Narodzenie w Norwegii oraz Halloween w Norwegii.

God påske! Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Kategorie wpisów