Zarobki w Danii – ile można tam zarobić?
Kraje skandynawskie są często wybierane przez Polaków szukających pracy. Nie dziwi więc, że tak wiele osób zastanawia się, ile można zarobić w Danii. Otóż według statystyk Duńczycy znajdują się w pierwszej trójce najlepiej zarabiających Europejczyków. Mają również bardzo korzystne warunki pracy – zarówno stałej, jak i sezonowej. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jakie są średnie zarobki w Danii.
Dania – zarobki
Polacy, którzy planują wyjazd do Danii, często pytają, ile wynosi minimalne wynagrodzenie. Otóż kraj ten jest wyjątkowy, ponieważ… płaca minimalna w ogóle w nim nie obowiązuje. Czy oznacza to, że Duńczycy są niezadowoleni ze swoich zarobków? Wręcz przeciwnie. Średnia krajowa wynosi około 25 000 DKK (koron duńskich) netto, a więc niemal 16 000 złotych.
Choć minimalne wynagrodzenie w Danii praktycznie nie funkcjonuje, najniższe stawki dla poszczególnych zawodów są ustalane między duńską konfederacją pracodawców a federacją związków zawodowych. Najwyższą pensję otrzymują pracownicy na stanowiskach takich jak lekarz, programista czy prawnik. Wynagrodzenie pracownika jest ustalane indywidualnie z pracodawcą. Wysokie zarobki osiągają także osoby związane z nauką, na przykład botanicy czy zoolodzy.
Od tej reguły są jednak wyjątki. Przepisy regulują na przykład odgórnie, ile zarabia kierowca w Danii, który realizuje przewozy kabotażowe i kombinowane – nie mogą być one niższe niż 160 koron za godzinę (ok. 101 zł). Z kolei pracownik produkcji nie może zarabiać mniej niż 127 koron za godzinę brutto (ok. 80 zł).
Jaka jest średnia pensja w Danii dla pracowników stałych i sezonowych?
- spawacz – 200 DKK za godzinę brutto (ok. 127 zł)
- sprzątacz – 110 DKK za godzinę brutto (ok. 70 zł)
- mechanik – 160 DKK za godzinę brutto (ok. 101 zł)
- hydraulik – 180 DKK za godzinę brutto (ok. 51 zł)
- elektryk – 180 DKK za godzinę brutto (ok. 51 zł)
- pomoc na farmie – 110 DKK za godzinę brutto (ok. 70 zł)
- praca na budowie – 150 DKK za godzinę brutto (ok. 95 zł)
Warunki pracy w Danii
Wysoka średnia pensja krajowa w Danii kusi wielu obcokrajowców. Część osób jednak zniechęcają wysokie ceny – zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Kopenhaga. Do tego dochodzą rekordowe podatki (nawet do 50% w przypadku najlepiej zarabiających pracowników). Choć oczywiście koszty życia w Danii są dość duże, warunki zatrudnienia i płaca netto miesięcznie przekonują wiele osób do emigracji zarobkowej. Poza tym pracownik, który decyduje się na wyjazd sezonowy, często może liczyć na wsparcie w postaci mieszkania. Dzięki temu koszt życia znacznie się zmniejsza.
Praca w Danii kusi nie tylko ze względu na wysokie wynagrodzenie. Trzeba podkreślić, że w tym kraju pracuje się jedynie 37 godzin tygodniowo (w Europie krócej pracują jedynie Francuzi i Słowacy). Dla porównania standardowy tygodniowy czas pracy w Polsce wynosi 40 godzin.
Od czego zależą stawki w Danii?
Wynagrodzenie za pracę zależy od wielu czynników, między innymi doświadczenia czy umiejętności. Wiele osób zastanawia się, czy trzeba dobrze znać język duński. Teoretycznie nie. Większość Duńczyków bardzo dobrze mówi po angielsku lub niemiecku. Jednak w praktyce większość duńskich pracodawców woli zatrudniać pracowników z przynajmniej minimalną znajomością języka. Jeśli znasz przynajmniej język duński podstawowy, możesz również uniezależnić się od agencji pracy i znaleźć lepiej płatną posadę. Choć języki skandynawskie nie należą do łatwych, warto zapisać się przynajmniej na przyspieszony kurs.
Podsumowanie
Dania jest krajem, który plasuje się w top 10 najbogatszych krajów Europy. Nic więc dziwnego, że Polacy, którzy myślą o pracy za granicą, wybierają właśnie ten kraj. Chociaż kodeks pracy nie reguluje płacy minimalnej w Danii, miesięczne wynagrodzenie jest na tyle satysfakcjonujące, że mieszkańcy nie narzekają nawet na dość wysokie ceny. Średnia krajowa wynosi 25 000 DKK. Jedną z najniższych pensji otrzymują osoby sprzątające – 110 DKK za godzinę. Najbardziej poszukiwani są oczywiście wykwalifikowani fachowcy, czyli spawacze, mechanicy i informatycy. Jest także duże zapotrzebowanie na pracowników naukowych.
Wiele osób się zastanawia, czy podejmując pracę w Danii, trzeba znać język. Choć oczywiście możesz znaleźć oferty pracy, w której ta umiejętność nie jest wymagana, z pewnością pomoże Ci w znalezieniu lepiej płatnej pracy. Nauka duńskiego z początku może wydawać się trudna, jednak jeśli zapiszesz się na dobry kurs, szybko opanujesz język.