Znane duńskie firmy

Każdy z nas dobrze zna największego producenta klocków na świecie LEGO, ale czy wiesz, co kryje się za tą nazwą? Oczywiście innym duńskim firmom trudno będzie dorównać LEGO w skali popularności, jednak wiele z nich również cieszy się rozpoznawalnością poza Danią. Sprawdźmy zatem, jakie są znane duńskie firmy.

LEGO

Nazwa firmy pochodzi od złożenia słów LEG oraz GODT, co oznacza dobra zabawa. Wszystko zaczęło się w 1932 roku, kiedy Ole Kirk Kristiansen (1891-1958) zaczął rozszerzać swoją firmę stolarską w Billund o drewniane zabawki, które szybko stały się centralnym punktem działalności. Przez kolejne lata mała firma stopniowo się rozrastała, a w 1944 roku stała się spółką akcyjną. W 1949 roku pojawiły się pierwsze plastikowe klocki LEGO, które od 1958 roku wyglądają tak samo jak dziś. LEGO zawdzięcza swój sukces opatentowaniu systemu umożliwiającego budowanie i łączenie każdego pojedynczego elementu z innymi elementami – im więcej klocków, tym więcej możliwości budowania z naciskiem na zabawę, naukę i wyobraźnię.

Velux

Firma VELUX Denmark powstała w 1973 roku i jest częścią Grupy VELUX, która została założona w 1941 roku przez Villuma Kann Rasmussena. Jego wizją było stworzenie okna dachowego, które byłoby równie dobre jak najlepsze okno fasadowe. Grupa VELUX oferuje na całym świecie kompleksową ofertę produktów i usług. W ich ofercie znajdziemy okna, jak również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, zestawy izolacyjne oraz do zdalnego sterowania.

Carlsberg

Duńska firma piwowarska założona w 1847 roku przez J.C. Jacobsena. Obecnie Carlsberg jest jednym z trzech wiodących browarów na świecie, produkującym w około 35 krajach. Carlsberg Denmark produkuje i dostarcza niektóre z największych duńskich marek piwa, wody i napojów bezalkoholowych – w tym Carlsberg, Tuborg i Coca-Cola.

Coloplast

Zajmuje się wprowadzaniem na rynek i sprzedażą produktów opieki zdrowotnej w Danii i Islandii. W zakresie stomii, kontynencji, pielęgnacji skóry i ran, urologii interwencyjnej oraz pielęgnacji głosu i układu oddechowego. Historia firmy Coloplast sięga 1954 roku. Pielęgniarka Elise Sørensen wpadła na pomysł stworzenia pierwszego na świecie samoprzylepnego worka stomijnego po tym, gdy jej siostra, Thora, przeszła operację wyłonienia stomii i bała się wychodzić publicznie, obawiając się przeciekania ze stomii.

Bang & Olufsen

Jest duńską firmą, która projektuje, rozwija i sprzedaje szereg produktów Hi-Fi; w tym systemy muzyczne, głośniki i telewizory. Ich sprzęt łączy nową technologię z wzornictwem, jakością i łatwością użytkowania. Z czasem firma zyskała międzynarodowe uznanie ze względu na wzornictwo i ekskluzywność swoich produktów – również dzięki rozwojowi technologicznemu.

To już wszystkie informacje, jeśli chodzi o znane duńskie firmy na dziś, a może warto coś do tej listy dodać?

Po więcej ciekawostek wpadaj na naszego Instagrama lub YouTube i oczywiście na naszego bloga 😊.