Znane norweskie firmy

Często korzystając z różnych usług nawet nie zdajemy sobie sprawy z jakiego kraju pochodzi dana firma. Dlatego w dzisiejszym poście przedstawimy Ci znane norweskie firmy. Na pewno spotkał_ś się z niejedną z nich! 

Statoil 

Norweskie przedsiębiorstwo energetyczne, które do roku 2018 nosiło nazwę Statoil. Natomiast obecnie funkcjonuje pod nazwą Equinor ASA. Firma prowadzi działalność w 38 krajach i została założona w roku 1972. To największe naftowe przedsiębiorstwo w Skandynawii, które zajmuje się wydobyciem ropy i gazu, a także rozwijaniem energetyki odnawialnej. W Stavanger mieści się główna siedziba firmy. 

Moods of Norway

To norweska marka odzieżowa założona w 2003 roku przez Stefana Dahiquista, Pedra Børresena i Simena Staalnacke. W roku 2017 firma ta ogłosiła bankructwo, jednak dwa lata później jej prawa zostały wykupione i od tego czasu funkcjonuje pod krótszą nazwą: Moods. W Polsce nie otworzono sklepu stacjonarnego Moods of Norway, jednak produkty tej marki możemy znaleźć m.in. na Zalando.

Opera Software

Chyba każdy kojarzy tę przeglądarkę, prawda? To norweskie przedsiębiorstwo informatyczne założone w roku 1995 przez Jona Stephensona von Tetzchnera i Geira Ivarsøya. W roku 2011 Opera została wykupiona przez Yahoo!, natomiast w 2016 przez chińskie konsorcjum i teraz funcjonuje pod nazwą Otello Corporation. Mimo, że firma nie należy już do Norwegii, jej główna siedziba znajduje się w Oslo.

NRK

Każdy zainteresowany Norwegią kojarzy tę nazwę. To najbardziej znany norweski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny. Pełna nazwa firmy to: Norsk Rikskringskasting i powstała ona w roku 1933. Utrzymuje się głównie z abonamentu płaconego przez oglądających. Radia NRK możemy znaleźć w aplikacjach mobilnych i słuchać ich za darmo. Jeśli chodzi o telewizję, to tylko oglądający, którzy posiadają norweskie IP, mogą z niej korzystać. 

MOWI

To norweska firma zajmująca się owocami morzami, a w szczególności – łososiem! Od pewnego czasu możesz zobaczyć reklamy marki z popularnym bohaterem serialu Gra o tron – Kristoferem Hivju. Firma została założona w roku 1964 i skupia się na zrównoważonym rozwoju oraz dba o jak najwyższą jakość. 

Norwegian

Najpopularniejszy przewoźnik lotniczy w Norwegii, jak i również w całej Skandynawii. Również w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Szczecinie możemy skorzystać z usług Norwegian. 

Visma

To firma zajmująca się rozwiązaniami z dziedziny IT, działa na rynku usług chmurowych dla księgowych. W Polsce swoją siedzibę ma w Krakowie, jednak główna kwatera znajduje się w Oslo. 

Holzweiler

Dom mody z siedzibą w Oslo założony przez rodzeństwo: Susanne i Andreasa Holzweiler w 2012 roku. Marka celebruje indywidualizm oraz kreatywną ekspresję. Ubrania są tworzone z pasją do sztuki, kultury i zrównoważonego rozwoju. 

Helly Hansen

To kolejna marka odzieżowa, jednak tym razem produkująca odzież żeglarską! Założona przez kapitana Hellyego Hansena oraz jego żonę w roku 1877.

To już wszystkie najbardziej znane norweskie firmy. Czy któraś z nich była dla Ciebie zaskoczeniem?

W temacie norweskich ciekawostek odsyłamy również do naszego wpisu na temat zarobków w Norwegii – tutaj.

Wpadaj też na naszego Insta i Tiktoka, gdzie na bieżąco dodajemy różne językowe ciekawostki!

Kategorie wpisów