Znane szwedzkie firmy

Chociaż Szwecja to niewielki kraj, to naprawdę wiele szwedzkich firm odnosiło i wciąż odnosi ogromne międzynarodowe sukcesy. Często nawet nie wiemy, że to, z czego aktualnie korzystamy, pochodzi właśnie ze Szwecji! Właśnie żeby lepiej takie rzeczy wyłapywać, poniżej przygotowaliśmy małe zestawienie, w którym znajdziecie znane szwedzkie firmy.

Volvo

Największa pod względem obrotów szwedzka firma z historią sięgającą 1927 roku. Nie tylko w Polsce możemy zobaczyć nie tylko samochody, ale też autobusy czy maszyny rolnicze i budowlane tej marki. Co ciekawe, to właśnie Volvo zawdzięczamy wprowadzenie w samochodach pasów bezpieczeństwa.

Ikea

Kolejna firma, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Sklepów na całym świecie znajduje się dzisiaj ponad 350, a katalogów Ikei drukuje się co roku więcej niż biblii! Więcej o filozofii Ikei i charakterystycznym sposobie nazywania produktów możecie posłuchać w naszym filmie.

H&M

A właściwie H & M Hennes & Mauritz – przedsiębiorstwo odzieżowe założone w Sztokholmie, prowadzące dzisiaj około 5000 sklepów na całym świecie. Dla H&M kolekcje tworzyli m.in. Versace, Madonna, Karl Lagerfeld czy The Weeknd. Firma bywa dzisiaj krytykowana za promowanie tzw. fast fashion, jednak wciąż cieszy się ogromną popularnością.

Ericsson

Jeden z większych na świecie dostawców usług i infrastruktury dla operatorów telekomunikacyjnych. Początki firmy sięgają już 1876 roku, kiedy to Lars Magnus Ericsson zdecydował się założyć punkt naprawy telegrafów.

Spotify AB

Czyli oczywiście właściciel Spotify, święcącego triumfy na całym świecie serwisu strumieniowego. O burzliwych początkach firmy możecie dowiedzieć się więcej choćby z netflixowego serialu „Playlista”. Co ciekawe, jeden z największych konkurentów Spotify, czyli Tidal, też pochodzi ze Szwecji!

To z pewnością nie wszystkie znane szwedzkie firmy – jeśli uważasz, że coś warto dodać do listy, daj znać!

Przypominamy też, że działamy nie tylko na blogu, a także na Facebooku, Youtubie czy Instagramie.

Kategorie wpisów