Znane osoby z Danii

Chociaż, tak jak inne kraje skandynawskie, Dania jest małym krajem, to może poszczycić się sławnymi osobistościami. W dzisiejszym wpisie poświęcimy jednak uwagę tylko niektórym z nich. Poniżej przedstawiamy znane osoby z Danii ze świata sportu, filmu i literatury.

Mads Mikkelsen

Zdecydowanie najbardziej znana postać duńskiego kina! Mads Mikkelsen to światowej klasy duński aktor, który skradł serca wielu fanek. Na arenie międzynarodowej Mikkelsen zasłynął z takich ról jak Tristan w Królu Arturze (2004) oraz jako antagonista w filmie James Bond Casino Royale (2006). Aktor otrzymał również wiele nagród w tym m.in. European Achivement in World Cinema 2011 podczas rozdania Europejskich Nagród Filmowych w Berlinie za całokształt osiągnięć filmowych. Mads Mikkelsen to zdecydowanie ikona duńskiego kina i najbardziej rozpoznawalna postać duńskiego świata filmowego.

Hans Christian Andersen

Tej postaci chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Baśnie Andersena są znane na całym świecie, a ich ponadczasowe przesłanie sprawia, że są czytane przez pokolenia. Baśnie i opowieści Hansa Christiana Andersena wykraczają poza ramy czasowe i osobiste. Stworzył w nich uniwersalne postacie i losy, które przemawiają do czytelników w każdym wieku, w różnych językach i kulturach − i przez ponad 135 lat, które minęły od czasu, kiedy Hans Christian Andersen napisał swoją ostatnią baśń. Według dr.dk: „Został przetłumaczony na 180 języków i nie ma duńskich autorów, którzy zbliżyliby się do tej liczby. Hans Christian Andersen jest w tej samej lidze co William Szekspir”.

Caroline Wozniacki

Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych sportsmenek na świecie. Zdobywczyni Wielkiego Szlema Australian Open 2018 była niegdyś światową jedynką rankingu WTA (2010-2011). Caroline Wozniacki ma równieć wiele zainteresowań poza kortem, które obejmują modę, aktorstwo, muzykę i filantropię. Jej rodzice są Polakami, matka Anna była reprezentantką Polski w siatkówce, a ojciec Piotr był piłkarzem Miedzi Legnica, Zagłębia Lubin i SV Waldhof Mannheim, w latach osiemdziesiątych podpisał kontrakt z B 1909 Odense, kiedy to na stałe przenieśli się do Danii.

Christian Eriksen

Duński piłkarz grający w klubie angielskiej Premier League Manchester United. 14 października 2020 r. Christian Eriksen stał się najmłodszym Duńczykiem w historii, który przekroczył barierę 100 występów w reprezentacji Danii w wygranym 1:0 meczu z Anglią na Wembley, kiedy sam strzelił bramkę z rzutu karnego. Podczas pierwszego meczu Danii w Euro 2021 cały stadion zamarł, gdy Eriksen doznał zatrzymania akcji serca. Piłkarz został na szczęście uratowany dzięki szybkiej pomocy medycznej. Wszczepiono mu defibrylator, co pozwoliło mu wznowić karierę nieco ponad sześć miesięcy po zatrzymaniu akcji serca.

Jan Gehl

Jan Gehl jest duńskim architektem, urbanistą i autorem książek takich jak: Życie między budynkami, czy Miasta dla ludzi. Na świecie zdobył rozgłos za swoją pracę w zakresie planowania urbanistycznego które na pierwszym miejscu stawia człowieka. Przez dziesięciolecia Gehl koncentrował się na dobrym samopoczuciu człowieka w środowisku miejskim, a nie jedynie na estetyce i ekonomii budowlanej. Wśród jego projektów należy wyróżnić transformację Broadwayu i Times Square w Nowym Jorku z głównej arterii o dużym natężeniu ruchu samochodowego w przyjazne dla rowerzystów zielone miejsca do odpoczynku i strefy dla pieszych z przestrzenią dla wszystkich grup wiekowych o każdej porze dnia i nocy.

Czy znasz wszystkie znane osoby z Danii z dzisiejszego wpisu? A może kogoś na naszej liście według Ciebie zabrakło? Daj nam znać!

Jeśli jesteś głodna/y wiedzy, zajrzyj na naszego Instagrama oraz FB, gdzie codziennie znajdziesz dawkę ciekawostek o krajach skandynawskich.

A może chcesz obdarować kogoś wyjątkowym prezentem, jakim jest bon na nasze kursy?

Kategorie wpisów