Znane osoby ze Szwecji

Szwecja, chociaż jest dosyć niewielkim krajem, może się pochwalić naprawdę dużą liczbą ważnych i znanych postaci. Dzisiaj właśnie o tym – poniższe znane osoby ze Szwecji wiele osób kojarzy dzisiaj właśnie z tym krajem. Lista jednak mogłaby być o wiele dłuższa!

Alfred Nobel

Alfreda Nobla nie mogło oczywiście zabraknąć na liście. W ciągu swojego życia zarejestrował on aż 355 patentów! To jednak ta wynalezienie dynamitu w z 1867 roku zapewniło Noblowi największą sławę i bogactwo, które potem wykorzystał, żeby ufundować nagrodę swojego imienia.

Ingmar Bergman

Kiedy myślimy o wybitnych szwedzkich reżyserach filmowych, jedno nazwisko przewija się zdecydowanie najczęściej – Ingmar Bergman. Na swoim koncie miał m.in. ponad 100 spektakli teatralnych i telewizyjnych, jednak to jego filmy, m.in. „Tam, gdzie rosną poziomki”, „Siódma pieczęć” czy „Persona”, zapewniły mu największą sławę. Jego filmy uchodzą za trudne i wymagające skupienia, pobudzają do refleksji i indywidualnych przemyśleń. Co ciekawe, wszystkie 3 statuetki Oskara za najlepszy film, które powędrowały do Szwecji, zdobył właśnie Bergman!

Astrid Lindgren

W świecie literatury, zwłaszcza literatury dziecięcej, niewiele jest bardziej sławnych nazwisk niż Astrid Lindgren. Jej najbardziej znane książki dla dzieci to oczywiście Pippi Pończoszanka (szw. Pippi Långstrump), Dzieci z Bullerbyn (szw. Alla vi barn i Bullerbyn), Bracia Lwie Serce (szw. Bröderna Lejonhjärta) czy Emil ze Smalandii (szw. Emil i Lönneberga).

Książki Astrid Lindgren zostały przetłumaczone na 104 języki, wiele z nich zostało także sfilmowanych. Oprócz literatury dziecięcej pisała też teksty piosnek i scenariusze, a także zabierała głos w różnych debatach, dotyczących ważnych spraw społecznych. Zawsze stała po stronie dzieci i sprzeciwiała się kategorycznie jakiejkolwiek przemocy w domu i aktywnie działała na rzecz poprawy sytuacji dzieci w społeczeństwie.

Greta Thunberg

Postać, która wzbudza kontrowersje, jednak której trudno odmówić wpływu. Zdobyła światową sławę jako inicjatorka ruchu „Strajk dla Klimatu„, który rozpoczęła w sierpniu 2018 roku, protestując przed parlamentem Szwecji przeciwko braku działań wobec zmian klimatycznych. Po swoim przemówieniu wygłoszonym na szczycie ONZ w 2019 roku stała się ikoną globalnego ruchu młodzieżowego domagającego się skutecznych działań w sprawie kryzysu klimatycznego.

Pewdiepie

A w zasadzie Felix Kjellberg – youtuber i osobowość internetowa, który pozostawił trwały ślad w świecie rozrywki online. Początkowo skupiając się na treściach związanych z grami, zdobył sobie rzeszę fanów dzięki swojemu humorowi, charyzmie i łatwości nawiązywania relacji z widzami. Chociaż może nie być tak szeroko znany wśród wszystkich pokoleń, nie można odmówić mu ogromnej rozpoznawalności wśród młodszych generacji.

Na tym na dzisiaj kończymy, ale oczywiście to nie wszystkie znane osoby ze Szwecji! O wielu innych postaciach (i nie tylko) pisaliśmy m.in. na naszym Instagramie.

Wpadaj też na naszego Youtuba czy grupę „Nauka szwedzkiego” na Facebooku.

Oraz oczywiście na kurs!

Kategorie wpisów