Jak nauczyłam się szwedzkiego?

Decyzję, że pójdę na filologię szwedzką podjęłam dość spontanicznie. Chciałam nauczyć się języka, który nie jest w Polsce za bardzo znany i który przez to jest trochę „egzotyczny”. Wybór padł na szwedzki, mimo że kompletnie nie wiedziałam na co się piszę i co mnie czeka. Tak naprawdę to dopiero na pierwszych zajęciach usłyszałam jak ten język brzmi. Przez całe wakacje powstrzymywałam się od posłuchania szwedzkiego chcąc mieć niespodziankę. No i miałam 🙂

Charakterystyczna melodia nie przypominała mi niczego, co wcześniej słyszałam i na początku wydawało mi się, że to po prostu żart i ludzie na pewno tak nie mówią. Otóż jednak mówią… 🙂 Dlatego to właśnie wymowie musiałam poświęcić najwięcej czasu i uwagi. Dużo czasu poświęciłam wtedy na ćwiczenie przed lustrem samogłosek, potem tych trudniejszych spółgłosek, a na samym końcu siedziałam przed lustrem i powtarzałam całe zdania. 

Ucząc się wymowy bardzo dużo dało mi też słuchanie szwedzkiego i oglądanie bajek. Oglądałam na przykład swoją ukochaną bajkę z dzieciństwa – ”Scooby Doo”. Później zaczęłam też oglądać wiadomości i różne programy rozrywkowe. W międzyczasie sama zaczęłam mówić coraz więcej. Później zaczęłam też czytać – najpierw krótkie artykuły, później bajki, a na końcu moje ukochane kryminały (zaczęłam od kryminałów, które przeczytałam już po polsku, żeby nie stresować się, jeśli nie zrozumiem kto zabił). 

Jeśli chodzi o gramatykę, to nie sprawiła mi ona większych problemów, gdyż nie można powiedzieć, aby była ona jakoś specjalnie trudna (może z wyjątkiem formy określonej).

Słówek uczyłam się tradycyjną metodą – spisywałam je na kartce i powtarzałam je po kolei. Niestety fiszki czy aplikacje mobilne w moim wypadku się nie sprawdziły. Polecam jednak, aby wypróbować różne metody.

Na koniec ważne jest to, aby jeszcze zanim zaczniemy się uczyć, mieć świadomość, że nauczenie się jakiegokolwiek języka obcego to bardzo długotrwały proces. Wymaga ciężkiej pracy, systematyczności i samozaparcia. Najlepiej, jeśli przy okazji jest to dla nas świetna zabawa. Wtedy mamy zdecydowanie większą szansę na
sukces i po prostu dobrze się bawimy. 

Życzę wam powodzenia! Lycka till!
Asia Kozik

Leave a Reply