O muzyce w Norwegii

Niedawno pisaliśmy o norweskich festiwalach ,więc teraz czas wspomnieć o muzyce w Norwegii. Jacy są najpopularniejsi artyści norwescy? O tym w dzisiejszym poście.

Muzyka folkowa

Folkowa muzyka w Norwegii ma korzenie sięgające daleko wstecz i jest dokumentowana w literackich źródłach z czasów norweskich. Najstarszy utwór ludowy został spisany w 1695 roku. Instrumentalna muzyka ludowa często towarzyszyła życiu wiejskiemu lub była wykorzystywana jako muzyka taneczna, zwana jako slåtter. Najpopularniejszymi instrumentami w norweskiej muzyce ludowej są skrzypce hardingfele oraz standardowe skrzypce.

Muzyka klasyczna

Wśród kompozytorów w muzyce klasycznej, Edvard Grieg jest uznawany za największego w Norwegii. Był ważnym przedstawicielem narodowego romantyzmu i odegrał kluczową rolę w rozwoju harmonii na przełomie XIX wieku.

Najpopularniejsi artyści muzyki współczesnej

Kygo

Zaczynając od artystów współczesnych, nie można pominać Kygo. Kyrre Gørvell-Dahll, znany jako Kygo, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów muzyki elektronicznej na świecie. Zdobył szerokie uznanie dzięki takim hitom jak Firestone czy Stole the Show.

Alan Walker

Kolejnym norweskim producentem muzyki elektronicznej jest Alan Walker. Na początku wydawał swoje kawałki pod pseudonimem DJ Walkzz, jednak później zaczął używać swojego imienia i nazwiska.

A-ha

To legenda muzyki pop z lat 80. Grupa zdobyła światową sławę dzięki przebojowi Take on me, który do dziś jest uważany za jeden z najbardziej znanych utworów tego okresu. Ich charakterystyczny synth-popowy styl wpłynął na wiele kolejnych pokoleń muzyków.

Dimmu Borgir

Norweski zespół black metalowy, założony w 1993 roku w Oslo. Zespół znany jest ze swojego mrocznego i epickiego brzmienia, które łączy w sobie elementy black metalu z symfonicznymi aranżacjami. Ich teksty często poruszają tematykę mitologiczną i filozoficzną.

AURORA

Aurora Aksnes, znana jako AURORA. Norweska piosenkarka i autorka testów, której muzyka często porusza tematy natury, osobistego rozwoju i nadziei.

SEEB

Norweski duet muzyczny, który tworzą Simen Eriksrud i Espen Berg. Zdobyli światową sławę dzięki swoim remiksom znanych utworów, jakich jak I Took a Pill in Ibiza Mike’a Posnera czy Stiches Shawna Mendesa.

Girl in red

To pseudonim artystyczny Marie Ulven Ringheim. Zyskała popularność dzięki swoim szczerym i osobistych tekstom oraz charakterystycznemu brzmieniu indie pop.

Wiedział_ś, że ci artyści są pochodzenia norweskiego? Oczywiście to tylko kilkoro z nich. Warto wymienić również takie znane nazwiska lub pseudonimy jak Astrid S, Ylvis, Madcon, Wardruna czy Karpe.

To już wszystkie najważniejsze informacje o muzyce w Norwegii. Po więcej kulturowych ciekawostek odsyłamy na nasze social media: Instagram, TikTok oraz YouTube.
Ruszyły zapisy na nasze kursy wakacyjne – serdecznie zapraszamy!

Kategorie wpisów