Jak zmotywować się do nauki duńskiego?

Nowy rok tuż-tuż, więc warto pomyśleć o postanowieniach noworocznych. Jednym z nich może być nauka nowego języka, co zyskuje na popularności. Dzisiejszy wpis podpowie Ci, jak zmotywować się do nauki duńskiego.

Cele

Jeśli chodzi o motywację do nauki nowego języka obcego, warto ustanowić sobie na początku cele. Mogą to być małe kroki, np. nauka 50 słówek tygodniowo. Ważne jest obycie z językiem, więc nawet jeśli na co dzień nie masz kontaktu z Duńczykami, postaraj się otaczać językiem słuchając muzyki, czytając lub oglądając filmy. Codzienny kontakt przyniesie najlepsze efekty. Wskazówki znajdziesz w filmiku na Instagramie. A od czego zacząć naukę duńskiego?

Wymowa

Do nauki języka duńskiego potrzebna jest determinacja, ze względu na trudną wymowę. Duński alfabet liczy 9 samogłosek, które składają się na 16 różnych podstawowych dźwięków, jednak całkowita liczba wariantów wymowy wynosi 41, ze względu na krótki lub długi dźwięk samogłoski, lub występowanie charakterystycznego w j. duńskim stød (zwarcia krtaniowego). A jak najskuteczniej ćwiczyć wymowę? W rozmowie z Duńczykami, oraz zapisując się na kurs. Zapraszamy do nas! Gdy opanujesz zasady fonetyki języka duńskiego, satysfakcja będzie przeogromna!

Rynek pracy

Język duński przynosi też dużo profitów na rynku pracy, gdy uda Ci się opanować go na poziomie komunikatywnym. Osób posługujących się płynnie językiem duńskim nie jest zbyt wiele, więc warto ten język znać. Dodatkową motywacją może być fakt, że znając duński, bez problemów przeczytasz norweski, a zrozumienie wymowy Norwegów nie powinno sprawić dużych problemów. Znajomość angielskiego i niemieckiego będzie sporym ułatwieniem. Więcej możesz przeczytać we wpisie Ile czasu zajmuje nauka duńskiego? Po motywację zajrzyj też na Porównanie języków skandynawskich.

Posługiwanie się językiem duńskim pozwala również na oglądanie świetnych duńskich filmów i rozumienie ich w oryginale, np. Druk z fenomenalnym Madsem Mikkelsenem!

Słownictwo związane z postanowieniami noworocznymi:

  • et nytårsforsæt – postanowienie noworoczne
  • at overholde nytårsforsætter – przestrzegać postanowień noworocznych
  • gode fortsætter – dobre postanowienia
  • at sætte sig for – podjąć się
  • at holde op med at ryge – rzucić palenie
  • at gå på slankekur – zacząć się odchudzać
  • at tilmelde sig til sprogkursus – zapisać się na kurs językowy
  • et motionscenter – siłownia

To już wszystkie wskazówki podpowiadające, jak zmotywować się do nauki duńskiego. Zachęcamy do zapisania się na nowe kursy! Odwiedź też naszego TikToka i YouTube. Owocnej nauki w Nowym Roku! Godt Nytår!

Kategorie wpisów