Od czego zacząć naukę szwedzkiego?

Nauka języka to długi proces – nowych słów czy wyrażeń możemy tak naprawdę uczyć się całe życie. Czasem jednak najtrudniej wykonać pierwszy krok i w ogóle zacząć. Może to być na początku przytłaczające zadanie, ale postaramy się dzisiaj je trochę ułatwić i spróbować odpowiedzieć na pytanie „od czego zacząć naukę szwedzkiego?”

Wydaje mi się, że jednym z najpopularniejszych sposobów na rozpoczęcie nauki jest Duolingo. Jak najbardziej myślę, że jest to dobry start! Raczej potraktowałbym jednak tę aplikację jako sposób na zainteresowanie się językiem i podłapanie kilku zwrotów i wyrazów. Jako takie uzupełnienie nauki Duolingo sprawdza się myślę dobrze, ale wydaje mi się, że niekoniecznie nauczymy się języka tylko w oparciu o nie (ale sam z niego nie korzystałem, także poprawcie mnie, jeśli się mylę :))

Oczywiście kolejnym krokiem może być kurs (polecamy się 🙂). O tyle ułatwia to nam zadanie, że lektor podzieli się swoimi doświadczeniami i nakieruje Cię na właściwe tory, jeśli chodzi o naukę. Kurs nie sprawi oczywiście, że wszystko magicznie wleci nam do głowy, ale pod okiem lektora można naprawdę szybko przeskakiwać na kolejne poziomy znajomości języka.

Kolejną sprawą jest osłuchanie się i ogólne „zanurzenie się” w języku – tak zwana immersja językowa. Możemy przez to rozumieć oglądanie filmów i seriali, słuchanie muzyki czy czytanie książek. Oczywiście na początku zupełnie w porządku jest włączenie polskich napisów! I tak możemy mniej lub bardziej świadomie wyłapywać różne zwroty i słowa. Z czasem można przestawić się na oglądanie z napisami po szwedzku czy w ogóle bez nich. Jeśli chodzi o szwedzkie filmy, niedawno taka polecajka wylądowała na naszym Yotubie. Z kolei na Instagramie co jakiś czas wspominamy o skandynawskich serialach.

Mam nadzieję, że teraz odpowiedź na tytułowe pytanie „od czego zacząć naukę szwedzkiego?” jest jasna!

Więcej porad znajdziesz też w naszych innych postach. Pisaliśmy m.in. o tym, jak ćwiczyć szwedzką gramatykę, mówienie i rozumienie ze słuchu, dzieliliśmy się też stronami przydatnymi w nauce.

Kategorie wpisów